מטרת הפרויקט היא להנגיש מסעדות ובתי עסקים לקהל היעד הטבעוני, להגדיל את ההיצע הטבעוני, ולחבר בין הצרכן לבעל העסק. כך, לקהילת הטבעונים ההולכת וגדלה יהיה היצע של מסעדות, מוצרים ובתי עסק הזמינים להם ומכבדים את בחירתם.

תו ויגן פרנדלי למסעדות ובתי עסק, הנגשה ואקטיביזם

23.08.2020 מאת: ענבל ארמוזה

כאשר שואלים אנשים מהן הסיבות המרכזיות שבגללן הם לא עוברים  לתזונה טבעוניות לרוב הם יגידו  "נוח לי.." ו-"טעים לי". שתי סיבות שנשמע ברוב המקרים וקשה מאוד להתווכח ולהוכיח שהמציאות יכולה להיות אחרת. 

אז איך בכל זאת מתמודדים עם זה? איך גורמים לטבעונות להיות זמינה, קלה, אטרקטיבית ונוחה?. 

מענה לצורך

מתוך הבנה זו נולד פרויקט סימון בתי עסק בתו 'ויגן פרנדלי'. מטרת הפרויקט היא להנגיש מסעדות ובתי עסקים לקהל היעד הטבעוני, להגדיל את ההיצע הטבעוני, ולחבר בין הצרכן לבעל העסק. כך, לקהילת הטבעונים ההולכת וגדלה יהיה היצע של מסעדות, מוצרים ובתי עסק הזמינים להם ומכבדים את בחירתם.

טבעונות הופכת לנגישה, זמינה ואפשרית יותר עבור מי שבוחר באורח חיים טבעוני.

כאשר עסק מקבל את תו ויגן פרנדלי הוא מבטיח כי ההיצע הטבעוני בו יהיה מעל הסטנדרט בהתאם לקריטריונים שנקבעו מראש. צוות הפרויקט מאתר את העסקים, מסייע בהגדלת ושיפור ההיצע הטבעוני ומידע את הקהילה הטבעונית באמצעות פרסום באינדקס עסקים ואפליקציית 'ויגן פרנדלי' . כך ההיצע הטבעוני גדל וזמין יותר לקהילה הטבעונית ולסביבתם. 

טבעונות והסוגייה החברתית

הסוגייה החברתית מהווה אתגר מרכזי אצל רוב האנשים העוברים לטבעונות. שמירה על היחסים עם קרובינו אשר הייתה טבעית ונעימה הופכת למורכבת ואף קשה. כולנו נתקלנו בהערות, עקיצות ושאלות חודרניות מאנשים שאנחנו אוהבים ומעריכים. אנו נמצאים בצומת דרכים בה נחליט אם : אם נחליט לנשוך את הלשון ולשמור על היחסים עם קרובנו או להביע גילויי אי נוחות פומביים בארוחות משפחתיות. סוגיה זו עלולה להיות הסיבה שבגינה אנשים המעוניינים לאמץ אורח חיים טבעוני, נמנעים מכך. 

בילוי במסעדה, רכישת בגדים, ביקור בצימר ושירותי בתי עסקים נוספים מהווים חלק בלתי נפרד מהחיים החברתיים שלנו. בעבר כאשר אדם טבעוני הלך למסעדה עם משפחתו, במקרה הטוב, הזמין סלט וביקש להוריד ממנו כמה תוספות, במקרה הרע היה מסתפק בכוס מים מרעננת. התחושה היא שאין התייחסות וחשיבות לנוכחותו במאורע מה שעלול לגרום לו לא להגיע לאירועים נוספים ועד לבודד עצמו מהחברה. 

האדם הוא יצור חברתי, אנו זקוקים לחום וקרבה ועלולים ללכת כנגד הרצון והאידיאולוגיה שלנו כדי להרגיש שייכים ואהובים. למעבר לטבעונות אתגרים חברתיים רבים וביניהם שמירה על אורח חיים טבעוני מבלי לוותר על בילויים, מפגשים ואירועים משפחתיים. כלומר, להזמין אוכל כמו כולם, לרכוש בגדים כמו כולם ולהנות כמו כולם. אי לכך, הגדלת ההיצע הטבעוני בבתי עסקים וסימון העסקים לשם הנגשתם מאפשר חיים נוחים וקלים יותר למי שבוחר אורח חיים טבעוני, למשפחתו ולקרוביו.

הנגשה כאקטיביזם 

כאשר אנו מדמיינים אקטיביזם טבעוני אנו רואים הפגנות, שלטי חוצות ופעולות הסברה. כלומר פעולות אקטיביות להעלאת מודעות הציבור לנעשה בתעשיות המזון מן החי. ההגדרה לאקטיביזם היא קידום שינוי חברתי, כלכלי, סביבתי וכו', באמצעות פעולה אקטיבית.  מהו השינוי שבו אנו מעוניינים? עולם טבעוני בו בעלי החיים לא נפגעים ומנוצלים על ידי האדם. האם הנגשת טבעונות באמצעות סימון עסקים ומסעדות בתו ויגן פרנדלי מקדמת שינוי זה? 

נחזור לסיבות שכולנו שמענו מחברינו לגבי חוסר הרצון לעבור לטבעונות- טעם ונוחות. כאשר מדובר בטעם הפתרון הוא יצירת מאכלים טעימים אשר יכולים להחליף מנות שקשה לנו לוותר עליהן. כאשר מדובר בנוחות עלינו לייצר מציאות בה קל ופשוט לחיות אורח חיים טבעוני. כאשר אנו מקדמים הגדלת היצע טבעוני בבתי עסק וחיבור ביניהם לבין הצרכן הטבעוני אנו מקדמים מציאות זו. 

אי לכך קל יותר לשמור על אורח חיים טבעוני, יותר ויותר בוחרים באורח חיים זה מה שמשפיע על השינוי המיוחל- התקדמות לעבר עולם טבעוני וצמצום הפגיעה והניצול של בעלי החיים בתעשיות המזון מן החי. עם זאת אין לשכוח כי יש לפעול בשתי החזיתות, מעבר להנגשת הטבעונות יש לפעול להעלאת מודעות הציבור לסיבות המוסריות, האקולוגיות והבריאותיות לבחור באורח חיים זה.

תראו להם כמה קל

אז איפה אתם נכנסים לתמונה? תראו לסובבים אתכם שטבעונות היא לא מורכבת וקשה כמו שהם חושבים. תראו להם שקיים מבחר גדול של מסעדות 'ויגן פרנדלי' עם מגוון מנות טבעוניות שוות, שאפשר  לצאת לבילויים מבלי להישאר רעבים, לא מפספסים כלום, תראו להם כמה קל להיות מוסריים ונאמנים לעקרונות שלכם. תהיו אקטיביסטים מעצם היותכם שמחים, חיים טוב ולא מוותרים על שום דבר!

 

לכתבות נוספות במדור

© כל הזכויות שמורות ל-Vegan-Friendly

אתר זה אינו תומך בדפדפן אינטרנט אקפלורר 7

עם זאת, תוכל לעדכן את הדפדפן שלך לדפדפן מודרני בקלות על ידי לחיצה על אחד הלינקים הבאים

Chrome Firefox Opera