מאחלי המבול המאחלים מוות לכל תושבי הפלנטה, הם קבוצה סגורה המבדלת את עצמה משאר העולם , קוראת להשמדתו בטענה שמי שלא הבין עד היום את הבעייתיות של תעשיית החי לא יבין לעולם ואין עבורו תקווה כל זאת כשאנחנו רק בתחילת דרכה של המהפכה הטבעונית.

המבול

22.09.2020 מאת: רון שרוני

"ובייחוד היו בעיני כמעשים של קיצוניות כל ההתחייבויות שעל-ידיהן אדם גורע משהו מחירותו"

כך קושר דקארט  קשר בין קיצוניות לחירות. גריעת החירות היא קיצוניות עבור דקארט בין אם בין אדם לעצמו או בין אם בין אדם לחברו ואני אוסיף בין אם בין אדם לבעל חי. מכאן עולה כי טבעונות בפני עצמה כהשקפת עולם המנסה להגדיל את חירותם של פרטים בעלי תודעה פחות קיצונית מקרניזם(אכילת כל) אשר באופן שיטתי ומכוון פוגעת בחירותם של חיות המשק.


מתוך: מאמר על המתודה עמוד 29 חלק ג'.

אולם קיצוניות היא חרב פיפיות אשר פוגעת בכל מי שאוחז בה.

קריאה למבול 

ברחבי הרשת ניתן למצוא כמו פטריות לאחר הגשם את הקריאה ל "מבול ". טבעונים אשר תקוותם לפתרון בעיית בעלי החיים אבדה מאחלים מוות לכל יושבי כדור הארץ באשר הם. האבסורדיות באיחולים הללו היא שהאיחולים תופסים גם לגבי אותם בעלי חיים שאנו מתאמצים כל כך להציל. תחת השקפת עולמם, מוות לכל יושבי כדור הארץ, הוא הפתרון לבעיית הטבעונות.

הבעייתיות בפתרון הווירטואלי (תרתי משמע) הזה כפולה. מחד אין סיכוי להתרחשותו לפחות לא בדורנו ומאידך הוא מרחיק כל סיכוי לפתרון אמיתי לבעיית בעלי החיים.

מאחלי המבול המאחלים מוות לכל תושבי הפלנטה, הם קבוצה סגורה המבדלת את עצמה משאר העולם , קוראת להשמדתו בטענה שמי שלא הבין עד היום את הבעייתיות של תעשיית החי לא יבין לעולם ואין עבורו תקווה כל זאת כשאנחנו רק בתחילת דרכה של המהפכה הטבעונית.

99% מהטבעונים לא נולדו טבעונים ואם היו זוכים ליחס עוין לעולם לא היו משנים את דרכם. רק מכיוון שזכו לחוות חמלה זכו להוציא את הרוע מחייהם שהרי הרבה יותר קל לומר טעיתי אם העומד בצד השני מקבל בחמלה את טעותך.

בשיחה עם אורן בן יוסף הוא העלה את האופציה שגם העולם שלאחר המבול יכול לחזור בדיוק לאותה נקודה כמו שלנו או אף גרועה יותר כך שאין בטחון שהמבול יוביל לעולם טוב יותר ולראייה אנחנו חיים בעולם שאחרי המבול ועבורנו הטבעונים הוא רחוק מלהיות אידיאלי.

באחת מהרצאותיה של ד"ר מלאני ג'וי היא משוחחת על הסכנה מבפנים של מה שהיא קוראת מצב של "burn out" ( שריפת המשאבים). מדובר בפעילים טבעונים אך גם  טבעונים שאינם פעילים אשר מיצו את כוחותיהם להלחם בזוועה הסובבת אותם ועל כן מוסרים את המטבע הריגשי יותר מאשר הם מקבלים אותו ולכן נמצאים תחת מתח רב ואפיסת כוחות.

טבעוני בעולם של קרניסטים

להיות טבעוני בעולם של קרניסטים זו מועקה גדולה. היטיב לכתוב על כך יקי שגיא במאמר דעה שנקרא "מועקת הטבעונים" ואני מצטט:

"דמיינו שהעולם שהכרתם נשמט מידכם ושב אליכם, כשהוא עשוי כולו פיסות, פיסות של גיהנום. דמיינו שהמסעדות ברחובות, המרכולים, בתי הקפה — כולם בשבילכם הם מקום משכנם של תוצרי הגיהנום. דמיינו שיקיריכם מתגלים לעיניכם כשותפים לרוע מוחלט, לעינויי גוף ונפש, לקהות חושים נוראה. החברים מהתיכון, מהצבא, השכנים, המשפחה — כולם צורכים ומממנים את מכלול הזוועות הכרוכות בהפקת חלב, בשר וביצים."


 פיסות, פיסות של גיהנום.

בעולם כזה טבעונים רבים חשים ייאוש לנוכח המצב ואם נוסיף לזה תופעה של טראומה משנית בשל חשיפה אינטנסיבית לזוועות של תעשיית החי לא פלא שטבעונים רבים מצטרפים לקריאה למבול. הבעייתיות היא שקריאה למבול אינה אקטיביזם עבור בעלי חיים אלא, הרמת ידיים וכניעה נוכח הייאוש המתגבר. בעלי החיים צריכים אותנו חזקים ואפקטיביים ולא כנועים וחסרי תקווה.

מחובתנו להראות חמלה לבעלי חיים ולבני אדם כאחד אחרת אנו מצטיירים כצבועים בחברה שגם ככה מחפשת אחר כל מגרעותינו תחת זכוכית מגדלת, לנו אולי לא אכפת מה חושבים עלינו בני אדם אחרים אבל כדי שנהיה אפקטיביים חשוב מאוד שלא נצטייר כצבועים.

הפתרון

הצעד הראשון על פי ד"ר מלאני ג'וי הוא להבין שאנחנו במצב של חוסר רגשי ושל טראומה משנית. ברגע שנבין שאנחנו בבעיה נוכל לחפש אחר פתרון. המבול המיוחל הינו המבול שעובר על בעלי החיים כעת , לא ניתן לפתור עוול באמצעות עוול אחר ולכן עוול בדמות מבול אינו יכול לפתור את העוול שחווים בעלי החיים.

האמת והצדק (היחסי) בידינו אבל אם נחליט להתבדל ולבנות חומות של ייאוש סביבנו לא נצליח להפיץ את הבשורה. המודל המוצלח יותר לעניות דעתי הוא המודל של ויגן פרנדלי אשר עושים את ההפך הגמור ע"י גישה מזמינה, צעירה, כזו שפותחת את הלב, אוהבת אדם ומייצרת צמיחה טבעונית בריאה.

עלינו לחבק את אחינו הקרניסטים , לנסות להניע את אלה שכבר בדרך לטבעונות , לשוחח עם אלה שעדיין אינם מודעים למצבם של בעלי החיים ולהשלים עם העובדה שיהיו כאלה שלעולם לא יבינו אלא רק אחרי שנשנה את הכללים.

לסיכום המבול הוא לא הפתרון אלא ויתור על החלום של עולם טבעוני.

בנקודה שבה אין תקווה לשינוי נגמרת גם תקוותם של בעלי החיים.

לכתבות נוספות במדור

© כל הזכויות שמורות ל-Vegan-Friendly

אתר זה אינו תומך בדפדפן אינטרנט אקפלורר 7

עם זאת, תוכל לעדכן את הדפדפן שלך לדפדפן מודרני בקלות על ידי לחיצה על אחד הלינקים הבאים

Chrome Firefox Opera