'בית הצמחים של חגית' הינו בית יוצר לתוספי תזונה חכמים בישראל. כל תוספי התזונה אינם מכילים מרכיבים מן החי ומסומנים בתו הויגן פרנדלי. לאורך כל תהליכי הפיתוח ישנם עקרונות וקווים מנחים מאד ברורים של עמידה בתקני איכות ובטיחות. לכולם יש אישור NON GMO ואישור בטיחות לשימוש G.R.A.S. כל אלו מגובים באנליזות המבטיחות יעילות וכמובן בטיחות. המוצרים כשרים למהדרין.

10 עובדות שחשוב לדעת על ויטמין D בתקופת הקורונה ובכלל

03.12.2020 מאת: ויגן פרנדלי

בתקופת הקורונה אנו נחשפים להמון תכנים, כתבות ומאמרים אודות וירוס הקורונה אליו העולם עוד מנסה להתסגל. בין כל המידע מתגלות גם כתבות והמלצות הנוגעות לויטמין השמש - ויטמין D. התחושה היא שהתקופה מביאה איתה את נושא חשיבות השמירה על בריאותנו - מהקורונה ובכלל. ניכר שהנושא מעסיק את מרבית האוכלוסייה בעולם.

כדי לסדר לנו בראש את כל המידע - החלטנו להיעזר בחגית שחף - הבעלים של "חגית שחף - עולם של בריאות וטבע" חגית פנתה אלינו לסימון כל תוספי התזונה אותם היא מייצרת בתו הויגן פרנדלי - וביניהם לא פחות מתוסף הויטמין D3 החדש שלה - המשולב עם ויטמין C ואבץ. 

ואתם אתם במקרה חברי ויגן אקטיב, אתם מקבלים 30% על התוסף כאן.

אז ניצלנו את ההזדמנות לשמוע מחגית מה הן 10 הנקודות הכי חשובות שעלינו לדעת על הויטמין. נתחיל?

1. ויטמין D קריטי לתפקוד מערכות תקין

ויטמין D3 משמש כחומר בניין בגוף שלנו, הוא חיוני לבריאות העצמות ומשמש במספר תפקידים בהגנה על מערכות הנשימה, הלב והמערכת החיסונית. (1) חגית שיתפה אותנו שלתוסף התזונה החדש הם הוסיפו שני ויטמינים חיוניים נוספים- אבץ ויטמין C. האבץ חיוני לגדילת תאים והתמיינותם, לתפקוד המערכת החיסונית, לתגובות של אנזימים, לסינתזת דנ"א וליצור חלבונים (2), וויטמין C מהווה תפקיד מרכזי במטבוליזם של החלבון קולגן, החיוני לתפקוד הרקמות בכל בעלי החיים. (3) 


להמחשה בלבד

2. ויטמין D הוא הורמון שהגוף מייצר בעצמו!

ויטמין די מצוי בגופנו, אך בצורתו הלא פעילה. די מפתיע, לא? לייצור הצורה הפעילה עליו לעבור שתי הידרוקסילציות בגוף: הראשונה, המתרחשת בכבד, ממירה את הויטמין ל'קלסידיול'. השניה מתרחשת בכליה ויוצרת את ה'קלציטריול'- הצורה הפעילה. (4)

3. ויטמין D3 יכול להיות גם לא טבעוני!

היום מרבית היצרנים מפיקים ויטמין D מצמר של כבשים (5) או לעתים מכבד של דגים (6) בתהליך לא הכרחי או נעים. בתקופה האחרונה - בעקבות עלייה במודעות - יצרנים (עדיין בודדים לצערנו) החלו לייצר את הויטמין על בסיס צמחי בארץ ובעולם.

חגית שיתפה אותנו בתהליך הפקת הויטמין D3 שלה-

"תהליך הפיתוח היה ארוך ומורכב, תחילתו היתה לפני כשנתיים, חיפשנו ויטמין D ממקור צמחי. לאחר ניסיונות ובדיקות מורכבות נמצא מקור הפקה איכותי מסוג מסויים של אצות והתוצאות היו מרשימות תודות לזמינות הביולוגית של המוצר. כלומר מקסימום ספיגה ויעילות."

4. שליש מהציבור בישראל סובל מחוסר בויטמין D!  

ובכלל, חלק ניכר מאוכלוסיית העולם סובלת ממחסור בויטמין (7).

שתי הסיבות העיקריות לחוסר -

      א. חשיפה לא מספקת לקרינה אולטרה סגולה UV (שמש).

      ב. צריכה לא מספקת של ויטמין D בתזונה.

5. אנשים מבוגרים נוטים לפתח מחסור בויטמין D

כתוצאה ממספר גורמים: ירידה בצריכה תזונתית, ירידה בחשיפה לאור השמש, יכולת העור לסנתז את הויטמין יורדת עם הגיל, ספיגת מעיים לקויה ועוד. (8,9)

6. ויטמין D3 נספג יותר טוב בכדורי מציצה מאשר בטיפות

במחקר של אוניברסיטת קארדיף בבריטניה, נמצא כי הספיגה דרך הפה בכדורי מציצה יעילה באופן משמעותי מאשר ספיגה בטיפות המסורתיות (10)

7. נמצאה קורלציה בין רמות נמוכות של ויטמין D להידבקות בקורונה.

מאז שפרצה מגפת הקורונה התגברו מאוד הקולות שטענו כי הויטמין יכול להועיל במאבק בנגיף, הן בכל הנוגע להיקף ההדבקה והן בחומרת התסמינים. הנושא עלה מדרגה עם פרסומו של דו"ח מקיף של מרכז המידע והידע הלאומי למערכה בקורונה, הסוקר את כלל המחקרים העוסקים בקורלציה בין מהלך המחלה והתמותה אצל נדבקים בקורונה. השורה התחתונה של הסקירה הזאת ברורה: "מומלץ לפעול לשמירת סטטוס ויטמין D תקין בקרב האוכלוסיה בישראל. זאת, באמצעות שימוש בוויטמין בהתאם להמלצות משרד הבריאות בנדון, וכן באמצעות הסברה". (7)

מחקר של אוני' בר אילן וקופ"ח לאומית מצא כי ישנה קורלציה בין רמות נמוכות של ויטמין D להידבקות בקורונה. גם לאחר ביצוע התאמה לגיל, מגדר, מצב סוציו-אקונומי ומחלות רקע, קיים סיכון מוגבר לחלות בקורונה, פי 1.5. וזה לא נגמר שם: המחקר מצא כי בעלי רמות נמוכות של הוויטמין נמצאו בקורלציה של יותר מפי 2 להיכנס לאשפוז והתפתחות קשה יותר של המחלה. (11)

מחקר נוסף, שפורסם בירחון האמריקאי לפתולוגיה קלינית (15) מצא שלחולי קורונה שאושפזו עם רמות ויטמין D נמוכות, היה סיכון של כמעט פי 4 למות בהשוואה לאלו עם רמות גבוהות יותר של ויטמין D. כמו כן, החוקרים לא מצאו קשר בין רמת ויטמין D בעת ההגעה לאשפוז בחולי קורונה, לבין פרמטרים של גיל, לאום, מחלת ריאות כרונית, מחלות לב וכלי דם, יתר לחץ דם וסכרת.

8. השפעות המחסור בויטמין D.

המחסור חושף את האוכלוסייה למגוון פתולוגיות כמו רככת עצם בילדים צעירים ובמבוגרים, סיכון מוגבר ללקות בזיהומים נשימתיים ומחלות ויראליות (כמו הקורונה).

רככת (בעיקר בקרב ילדים), אוסטיאופורוזיס, לחץ דם גבוה, בעיות בשיניים ובחניכיים, עייפות, ליקויים בהתפתחות העובר, מעלה את הסיכוי לחלות בסרטן (12), סיכון מוגבר ללקות בזיהומים נשימתיים ומחלות ויראליות. (13)

9. ניתן לבדוק את רמת הויטמין בגוף בבדיקת דם פשוטה בכל קופ"ח!

במידה ואתה לא נחשף לשמש בכמות הרצויה או נוטל ויטמין D, כדאי ואף רצוי לבצע בדיקת דם פשוטה לרמות הויטמין. 

10. הקצובה היומית של הויטמין לאנשים בגילאי 18-70 היא זהה.

למרות שזה נשמע מוזר - זה נכון. הקצובה היא 15 מק"ג/יממה ששווה ל 600 יחב"ל.  (14)

חגית מוסיפה שבתוסף שלהם יש 1,000 יחב"ל כמקדם המבטיח ספיגה:

"מינונים ויעילות בספיגת המרכיבים הם שיקול חשוב בתהליך הפיתוח. המינונים נקבעו ע"פ המלצות של רשויות הבריאות ועוד מקדם המבטיח ספיגה מספקת גם לאנשים בעלי יכולת ספיגה נמוכה. אנחנו דואגים לכולם. בויטמין שלנו יש 1,000 יחב"ל של ויטמין די שהם 166% מהקצובה היומית. ולא רק זאת - העלנו גם את המינונים של ויטמין C סי ( 100 מ"ג שהם 166% מהקצובה היומית) ואבץ ציטראט ( 25 מ"ג שהם 208% מהקצובה היומית) מאותה הסיבה."

הטבה יחודית לחברי ויגן אקטיב לרכישה, 30% הנחה באתר 

'בית הצמחים של חגית' הינו בית יוצר לתוספי תזונה חכמים בישראל. כל תוספי התזונה אינם מכילים מרכיבים מן החי ומסומנים בתו הויגן פרנדלי. לאורך כל תהליכי הפיתוח ישנם עקרונות וקווים מנחים מאד ברורים של עמידה בתקני איכות ובטיחות. לכולם יש אישור NON GMO ואישור בטיחות לשימוש  G.R.A.S. כל אלו מגובים באנליזות המבטיחות יעילות וכמובן בטיחות. המוצרים כשרים למהדרין.

* תוכן זה אינו מהווה חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.

לכתבות נוספות במדור

 

מקורות - 

(1) Micronutrient Information Center - Vitamin D

(2) Zinc Fact Sheet for Consumers-National Institutes of Health

(3) Vitamin C-Fact Sheet for Health Professionals, National Institutes of Health

(4) Vitamin D Fact Sheet for Health Professionals - National Institutes of Health

(5) Vitamin_D_and_Health_report.

(6) סולגר

(7) מרכז המידע והידע הלאומי למערכה בקורונה - מסמך מספר 186

(8) https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminD-health%20Professional/#h5

(9) Vitamin D deficiency, muscle function, and falls in elderly people - The American Journal of Clinical Nutrition, Volume 75, Issue 4, April 2002, Pages 611–615

(10) DLux-Cardiff-University-trial

(11)  Low plasma 25(OH) vitamin D level is associated with increased risk of COVID?19 infection: an Israeli population?based study

(12)  Association between pre-diagnostic circulating vitamin D concentration and risk of colorectal cancer in European populations:a nested case-control study

(13) Micronutrient Information Center - vitamin d

(14) משרד הבריאות

(15) Serum 25(OH)D Level on Hospital Admission Associated With COVID-19 Stage and Mortality 

 

 

 

 

 

© כל הזכויות שמורות ל-Vegan-Friendly

אתר זה אינו תומך בדפדפן אינטרנט אקפלורר 7

עם זאת, תוכל לעדכן את הדפדפן שלך לדפדפן מודרני בקלות על ידי לחיצה על אחד הלינקים הבאים

Chrome Firefox Opera