בארה"ב למשל, הוציאו 100 מיליארד דולר בשנה אחת כדי לטפל בהשמנת יתר, ועוד 80 מיליארד כדי לטפל במחלות לב.

טבעונות: בגלל הבריאות

22.01.2015 מאת: אוהד כהן נזנין
תגיות , , ,

עברתי לתזונה טבעונית בגלל אידיאולוגיה, אך לאט לאט גיליתי שטבעונים מרוויחים פעמיים - שכן הטבעונות שומרת על הבריאות שלנו.

כאשר מנתחים אותה לעומק, הטבעונות מועילה לנו באופן אישי, מועילה לבעלי החיים, ואפילו מועילה לחברה ולכלכלת המדינה; שכן תזונה נכונה מצמצמת תחלואה, וצמצום תחלואה גורר צמצום בהוצאות הבריאות. משנה לשנה עולה שכיחות התחלואה הארצית והעולמית במחלות מטבוליות כמו השמנה, לחץ דם, סוכרת וכולסטרול גבוה. המחלות המטבוליות הללו הן המגפה של המאה ה-21, הן מתשפטות במהירות מטורפת ויכולות להביא למוות בהתקפי לב, שבצים וסתימות עורקים.

Fotolia_41905824_S

מה הקשר לכסף? ובכן, צריך כסף כדי לטפל במחלות הללו. בארה"ב, למשל, הוציאו 100 מיליארד דולר בשנה אחת כדי לטפל בהשמנת יתר, ועוד 80 מיליארד כדי לטפל במחלות לב. זה הוא נתון משנת 2002, ומאז כמות החולים רק הלכה ועלתה. זה עוד מבלי שדיברנו על  סוכרת מבוגרים, סרטן, מחלות נשימה, זיהומים בדרכי הנשימה, אלצהיימר, שבץ מוחי,  מחלות כבד, פרקינסון, מחלות כליה ועוד מחלות "שלא נדע" כאלה, שנפוצות בישראל, כמו בכל העולם המערבי.

אמנם בארה"ב יש הרבה יותר חולים מבישראל – אך אחוזי התחלואה הינם דומים, וגם כאן מערכת הבריאות נאלצת להוציא כסף רב על טיפול במחלות שיכולות היו להימנע ולהיות מטופלות באמצעות תזונה טבעונית.

מספר מחקרים קליניים שנערכו בשנים האחרונות על בני אדם הראו כיצד אנשים שחלו במחלות לב, שעברו צינתורים וטיפולים שונים, אנשים בעלי סיכון גבוה לסוכרת ואנשים בעלי סיכון גבוה למחלות מטבוליות, נרפאו ממחלתם או הפחיתו את הסיכון למחלה באמצעות תזונה טבעונית – בהצלחה גדולה יותר מאשר אנשים שנטלו את התרופות הנפוצות למחלה.

הנה כמה דוגמאות שישאירו אתכם המומים: 3,234 אנשים בעלי סיכון לסוכרת השתתפו במחקר שפורסם באנגליה ב-2002. הם חולקו לשלוש קבוצות: הראשונה קיבלה תרופת פלסיבו, השניה  את התרופה מטפורמין בה מטופלים חולי סוכרת, ווהשלישית קיבלה הנחיות ברורות: להמעיט בצריכת מזונות המכילים שומן מן החי ולבצע פעילות גופנית. שינוי לא גדול, מבלי לקחת תרופה כלשהי. תוצאות המחקר גילו שהקבוצה השלישית הפחיתה ב- 58% את התחלואה בסוכרת לעומת 31% מהקבוצה השנייה, שקיבלה את התרופה הפופולרית לטיפול במחלה.

בנוסף, מספר מחקרים מפורסמים שנערכו בארה"ב על אוכלוסיות שונות, הראו והוכיחו את כוחה של התזונה הטבעונית: במחקר שבוצע במשך לא פחות מ-60 שנים בעיירה פרמינגהם בבוסטון, עקבו אחר חייהם של  5,000 איש וגילו שתזונה העשירה במזונות מן החי גרמה להשמנה והעלאת כולסטרול, איתם גדל הסיכון ללקות במחלות לב.

Fotolia_40886310_M

השוו את תזונתם של הנבדקים לאוכלוסיות שצורכות דגנים מלאים, ירקות ופירות – או במילים אחרות תזונה מהצומח, וגילו שגברים אמריקאים שאוכלים המבורגרים, סטייקים, שיפודים, גלידות ועוד חולים פי 17 מגברים בני אותו גיל החיים בסין שאוכלים אורז, ירקות ופירות.

ולסיום, הנה מחקר נוסף שיגרום לכם לחשוב מחדש על הטבעונות: ד"ר דין אורניש ערך מחקר על 28 חולי לב, במסגרתו הוא נתן להם הנחיות מדויקות שישנו את אורח חייהם ותזונתם: הם לא הוגבלו בכמויות המזון שאכלו, אלא רק באחוזי השומן שצרכו ובנוסף, אסור היה להם לצרוך מזונות מהחי כמו בשר בקר, עוף גבינות ודגים. לעומתם, 20 חולי לב אחרים, קיבלו את הטיפול הנהוג במחלה. התוצאות כבר לא מפתיעות: רמת הכולסטרול הממוצע של הקבוצה שהתמידה בדיאטה טבעונית ירדה מ- 227 ל – 172, רמת ה-LDL (הכולסטרול "הרע") ירדה מ-152 ל-95, והמטופלים השיגו ירידה של 4% מחסימת העורקים הכליליים, שמספקים דם לשריר הלב. בטווח הארוך, זו ירידה מאוד משמעותית ואצל למעלה מ-80% ממשתתפי המחקר נראתה גם נסיגה במחלת הלב. בקבוצת הביקורת לא נמצאו תוצאות כאלה והתוצאות היו אפילו הפוכות: רמת הכולסטרול היתה גבוהה בצורה משמעותית לעומת קבוצת המחקר, והם חוו החמרה של 8% בחסימת עורקי הלב.

Fotolia_41318059_S

עובדות מדהימות אלה מראות כי הטבעונות, שלרוב מונעת מערכים מוסריים, הינה פתרון גם לבריאות הציבור, ויעילה יותר לכלכלת כל המדינות.

אני מזמין גם אתכם לנסות ולגלות שהשקעה קטנה יכולה לעשות פלאים לבריאות שלכם.

אוהד כהן נזנין

נטורופת N.D

Refua-Tivit.co.il

© כל הזכויות שמורות ל-Vegan-Friendly

עוצב בהתנדבות ע"י ברק לאונרד, הראל לוי    נבנה ע"י בזיליקום גידול אתרים

אתר זה אינו תומך בדפדפן אינטרנט אקפלורר 7

עם זאת, תוכל לעדכן את הדפדפן שלך לדפדפן מודרני בקלות על ידי לחיצה על אחד הלינקים הבאים

Chrome Firefox Opera