תפקיד הפולאט הוא לסייע בצמיחה תקינה ותפקודי התאים בגוף, ליצירה ולתיקון של ה-DNA, וליצירת חומצות אמינו.

חומצה פולית - סינתטית או טבעית?

07.03.2021 מאת: ויגן פרנדלי

הגוף שלנו הוא מערכת מופלאה שיכולה לייצר תהליכים מורכבים, אבל את ויטמין B9 - רכיב תזונתי חיוני - הוא לא יכול לייצר בעצמו

את ויטמין B9 אנו חייבים לצרוך ממקורות חיצוניים: מזון או תוספי תזונה. לויטמין B9 יש שתי תצורות: חומצה פולית (Folic Acid) – מעין 'האחות המלאכותית' שבחבורה, והפולאט (Folate)  - 'האחות הטבעית'. מקור השם פולאט הוא במילה הלטינית Folium (עלים) משום שאפשר למצוא ריכוזים גבוהים שלה בעלים ירוקים. ויטמין B9 נמצא בשפע של מזון מן הצומח: קטניות, סלק, אספרגוס, ברוקולי, אבוקדו ועלים ירוקים. אבל הבעיה היא שרק כמחצית מהפולאט שנמצא במזון טבעי נספג בגוף, השאר אובד בתהליכי עיבוד מזון, או בזמן שבישלתם.

חומצה פולית - לשיפור זיכרון ומצב הרוח 

תפקיד הפולאט הוא לסייע בצמיחה תקינה ותפקודי התאים בגוף, ליצירה ולתיקון של ה-DNA, וליצירת חומצות אמינו. אחד המחקרים שבחן את השפעתה של החומצה הפולית על הקוגניציה, העלה כי תוספת של 400 מק"ג חומצה פולית בשילוב עם 100 מק"ג B12 למשך שנתיים, תרם לשיפור מדדי זיכרון ומדדים אחרים בתפקוד המוח, בקרב אוכלוסייה בוגרת (1). מחקר אחר שנערך בארה"ב העלה כי בקרב אנשים שלקו בדיכאון, נמצאו רמות נמוכות של פולאט. ככל שדרגת הדיכאון עלתה, כך בהתאמה רמת הפולאט בדם הייתה יותר נמוכה.  הסברה היא, שיש קשר לתפקיד הפולאט בתהליכי המתילציה במוח, וביצירת מוליכים עצביים(2).

ההבדל בין חומצה פולית לפולאט 

כבר סיפרנו לכם שחומצה פולית ופולאט הן שתי תצורות שונות של ויטמין B9. ההבדל המשמעותי בין שתיהן הוא שבעוד פולאט פעילה וזמינה לספיגה, החומצה הפולית אינה זמינה לניצול בגוף ואנו זקוקים לאנזים שימיר אותה לנגזרת פעילה. האנזים הזה קרוי MTHFR, והבעיה איתו היא שחלק ניכר מהאוכלוסייה סובלים מפגם גנטי, אשר הופך את ה-MTHFR לפעיל רק באופן חלקי. הסטטיסטיקה מדברת על כך שהחסר באנזים יכול לקרות בכל גיל (3). לכן, מומלץ להרבות באכילת מזונות ירוקים, עלים או ירקות אשר מכילים פולאט, או ליטול תוסף של חומצה פולית טבעית.  

BIO FOLATE– טבעונית ללא תוספת מבית אקוסאפ

חומצה פולית חיונית לגוף, ולתהליכים רבים המתקיימים בו. כדי לאפשר זמינות מיידית של הפולאט לשימוש הגוף, חברת אקוסאפ החליטה לייצר את BIO FOLATE – חומצה פולית טבעית, נוזלית, וזמינה לספיגה מיידית. המוצר אינו מכיל רכיבים מן החי ולכן יכול להתאים לצמחונים וטבעונים. 

BIO FOLATE – סיכום יתרונות

החומצה הפולית הטבעית זמינה מיידית לגוף ואינה דורשת תהליכי המרה. 

BIO FOLATE הינו מסיס מים, ולכן עודפי הויטמין מתפנים בקלות מהגוף ואינם נוטים להצטבר ברקמות.

ללא חומרים משמרים, ממתיקים מלאכותיים, סוכר ו/או שאר אלרגניים.

נוח לשימוש, למתקשים בבליעת כדורים ונספג במהירות. 

ללא רכיבים מן החי.

בטעם פטל טעים.

לרכישת תוסף תזונה BIO FOLATE של אקוסאפ לחצו כאן

 

אסמכתאות:

Oral folic acid and vitamin B-12 supplementation to prevent cognitive decline in community-dwelling older adults with depressive symptoms--the Beyond Ageing Project: a randomized controlled trial - PubMed (nih.gov)

Caveat emptor: Folate in unipolar depressive illness, a systematic review and meta-analysis - PubMed (nih.gov)

Adolescence/adult onset MTHFR deficiency may manifest as isolated and treatable distinct neuro-psychiatric syndromes | Orphanet Journal of Rare Diseases | Full Text (biomedcentral.com)

 למען הסר ספק, התוכן במאמר זה הוא בעל אופי של סקירה כללית בלבד, והמידע בו אינו התוויתי, הוא לא מהווה המלצה רפואית מוסמכת והוא לא מיועד להנחות את הציבור או לשמש לגביו כהמלצה, הוראה או עצה לשימוש, לשינוי או להורדה של תרופה כלשהי, ואין בו תחליף לייעוץ רפואי פרטני או אחר. נשים בהיריון, מניקות, ילדים ואנשים הנוטלים תרופות מרשם – יש להיוועץ ברופא לפני השימוש בתוספי תזונה.

*בשיתוף אקוסאפ

© כל הזכויות שמורות ל-Vegan-Friendly

Privacy Policy and Terms of Service

אתר זה אינו תומך בדפדפן אינטרנט אקפלורר 7

עם זאת, תוכל לעדכן את הדפדפן שלך לדפדפן מודרני בקלות על ידי לחיצה על אחד הלינקים הבאים

Chrome Firefox Opera