האבוקדו הוא תחליף מצוין לשמן זית, מקור נהדר לויטמין אי, וביכולתו לשפר פלאים את המראה החיצוני, שכן לזכותו היכולת לשפר את מראה העור, השיער והחזה.

אבוקדו: המחאה הירוקה שלי

01.04.2021 מאת: טל איפרגן

לתמחר אוצרות טבע

"מה תעשה עם כל זה?" אני שואלת בעצב שמסרב לקבל את מיתון השבועות האחרונים, החודשים האחרונים. הם רבים מדי, ימי המיתון, רבים ומלאי אבסורד… לתמחר כך את אוצרות הפלא שהטבע נתן?
הירקן מביט בי בזלזול וצוחק.
"מה תעשה עם כל זה?" אני שואלת שוב והוא עונה, "לפח."
מי מאיתנו לא שמע את הנתונים המדאיגים שלפיהם ישראל תפסה מקום מרשים בצמרת העוני: היא נמצאת במקום הראשון מבין המדינות המפותחות.

מתחשק לי לשאול את הירקן איך הגענו לשם? ואיך קרה שלאחר שהגענו לשם, הקיצוץ ממשיך וצופה עלייה של כ-5%, אם לא יותר, במספר העניים? מתחשק לי לשאול אבל הירקן כבר נעלם באופק, נחבא בבושת פנים מאחורי ערמת המלפפונים.

הטבע תובע את רשתות השיווק

אני עומדת שם, בוחרת לי אחד בשל לארוחת הצהריים שלי, ובוהה בשלט ללא יכולת לאמוד את המחיר. 17.99 לקילו. לו ידע הטבע כמה כסף עושים על חשבון אוצרותיו הוא לבטח היה תובע את רשתות השיווק. הוא לבטח היה מתפרץ כהר געש, ומסרב לקבל את מי הגשמים, מקים אוהל ופותח בשביתת רעב.
אני בוהה בשלט, לאחר מכן בוהה באינספור הפירות הירוקים והרכים שחלקם כבר התחיל להשחיר, ומדמיינת את הפח. מי יקנה אבוקדו במחיר שכזה?
ואני שיודעת סגולותיו של אבוקדו מהן, יודעת מהו גודלו של ההפסד. 5% עניים לפחות יכלו לשבוע, ליום אחד.

סגולותיו של האבוקדו

אבוקדו הוא עץ פרי ירוק ממשפחת העריים ויש לו כ-15 זנים, כשזן אחד טעים ובריא יותר מהאחר. צורתו אגס, מרקמו נפלא, רכתו נהדרת (הן למאכל והן להברקת עור הפנים) וסגולותיו רבות (בריאותית, נפשית, מינית ועוד).
האבוקדו פורח בדרך כלל באביב והפרי מבשיל לו בחורף. בישראל מגדלים זנים שונים של אבוקדו בהתאם לסוג האקלים ולסוגי קרקעות שונים. כיום בישראל, נחשב האבוקדו לפרי היצוא השני בחשיבותו אחרי ההדרים.

נהוג לאכול אותו חי כשהוא רך, עם לימון או בלי, עם מלח או בלי, עם תוספת או בלי. האבוקדו פועל כמאיץ תזונה ולכן כאשר הוא נאכל יחד עם מזונות אחרים, הוא מאפשר לגוף ספיגה מירבית של נוגדי סרטן ושאר ויטמינים חיוניים.
מעבר להיותו משביע וטעים, אכילת אבוקדו בכוחה להגן על הסועד מפני מחלות רבות. אכילת אבוקדו מפחיתה את רמות הכולסטרול הרע בדם, משקמת את המערכת החיסונית ואת המערכת העצבית. אבוקדו אחד ליום ישפר את יכולת הריכוז, ילחם בעייפות ובדיכאון, יספק לגופכם חומצות שומן חד בלתי רוויות, יסייע לעיכול תקין ולניקוי רעלים.

האבוקדו הוא תחליף מצוין לשמן זית, מקור נהדר לויטמין E וביכולתו לשפר פלאים את המראה החיצוני, שכן לזכותו היכולת לשפר את מראה העור, השיער והחזה (הן לגברים השריריים שבינינו והן לנשים לפני או אחרי הנקה).

הכל בפרי אחד

"אדוני הירקן, את כל זה לזרוק לפח?" אני יודעת שאפשר לחיות בלעדיו. שכן הוא לא לחם, ולא ביצים, ולא חלב – הנחשבים למזון קיומי בסיסי (טעות).
אבל מדוע שלא לחיות עמו בשלום ומדוע שלא לחלקו בחינם לרעבים ללחם, אלה שאין להם את היכולת להזין עצמם כראוי?
הרי הכול נמצא בפרי אחד, שנאבק כעני לשרוד את המיתון הקשה, ומה שמגיע לו הוא – פח?

השמועות שאבוקדו משמין הן מופרכות. האמינו לי, אני מכורה לאבוקדו, ותודה לאל, אני נמצאת מתחת לקו התפר. טבעונים שבוחרים במודע להתנזר לגמרי ממאכלים מתועשים אוכלים לפחות אבוקדו אחד ביום, וטוב שכך. יש להתייחס לאבוקדו כאל רכיב עיקרי בתזונה היומיומית. האבוקדו עטור רכיבים מזינים חיוניים, ויטמינים מסוג B, חומצה פולית ואשלגן.

אני צמחונית שנמנעת מבשר לחלוטין מאז שהייתי כבת עשר. אינני נוגעת במוצרי חלב מאז שאובחנתי אלרגית להם, לאחר שסבלתי במשך שנים מכאבי בטן "ללא סיבה". ואני יודעת שלמול שכר הדירה שעולה ועולה, ולמול חשבון החשמל, הפרי הירוק שלי שולי כל כך. שכן אפשר להסתדר בלעדיו, שכן גם טחינה זה טעים וגם אותה אני אוהבת.
אבל למה לוותר על כל מה שהטבע נתן?
כאן בישראל, זכינו. ניתן למצוא אבוקדו בכל עונות השנה. אך מי יכול להרשות לעצמו הוצאה ירוקה שכזו?

לפיכך, את כל המעוניין להשיג שיפור מופלא במצב הרוח, אני מזמינה לצאת עמי לרחובות ולהפגין למען השפיות. לפני חודשים ספורים מחיר האבוקדו, המשמש מרכיב עילי עיקרי במטבח הטבעוני בפרט ובמטבח בכלל, עמד על כשליש המחיר. פחות מ: 3.90 לקילו.

לו לא היה ניתן למצוא אותו כלל בעונת הקיץ, הייתי מרימה את ידיי או מפגינה בשקט האופייני לי. אך הוא קיים. חקלאים (או ירקנים) יחידי סגולה מפנקים אותו למען יבשיל, מקררים אותו למען ישרוד את הלחות.
אבל רובנו, לאור המצב, לבטח שלא ירשו לעצמם ליהנות ממותרות שעונות לשם: אבוקדו.

חזרה למדור

חזרה לבלוג

© כל הזכויות שמורות ל-Vegan-Friendly

אתר זה אינו תומך בדפדפן אינטרנט אקפלורר 7

עם זאת, תוכל לעדכן את הדפדפן שלך לדפדפן מודרני בקלות על ידי לחיצה על אחד הלינקים הבאים

Chrome Firefox Opera