התקדמת לטבעונות לפני שנים, או רק לאחרונה, אבל המשפחה עדיין מתבצרת בשלה? גם מתוך העמדה הלא פשוטה הזו, ניתן ליצור קרבה לטבעונות ולפקוח עיניים, עם כמה שפחות חיכוכים.

חוויותיו של הטבעוני בשולחן החג המשפחתי

04.10.2017 מאת: תמרה מובשוביץ
תגיות

חגים עם המשפחה

בין אם במשפחה שומרת מסורת ובין אם אצל חילונים לחלוטין, אנו מתכנסים לארוחת החג בעיקר כדי להיות יחד. סוף סוף אפשר להציג את התינוק החדש שנולד לבת הדודה, לפגוש את האחות שגרה בצד השני של המדינה, וגם להרשות לאמא לפרוק קצת, כששואלת למה לא באת לבקר כל הקיץ.

כשעוברים לטבעונות, במיוחד כשהשינוי טרי והמשפחה עוד לא התרגלה לרעיון, החגים הופכים, עבור חלקנו, למשימה מורכבת אף יותר. מלבד שאלות כמו "נו, יש איזה בחור חמוד באופק?", או עיקומי אף לא מספיק מסווים על התחום שבחרת ללמוד, לכל אחד מיושבי השולחן יש מה לומר על הרגלי התזונה והמחייה החדשים שלכם.

כמו כל צעד במעבר לטבעונות, גם בארוחות החג נדרשת מאיתנו מידה של מאמץ. האינסטינקט הראשוני שלי הוא להתרעם כשאוכלים בעלי חיים סביבי. יש לי, כמובן, המון מה לומר, רצון חזק לפקוח את העיניים של אלו שלוקחים חלק בתעשייה הזו, במיוחד כשהם יושבים ולועסים מוצרי סבל ברגע בו אנו, בני האדם, חוגגים על חשבונם. אך זכרו, כל הערה מכעיסה או טיפשית, מביאה עמה הזדמנות לקרב ולפקוח עוד קצת את העיניים.

נצלו הזדמנויות

גם אם לא תוציאו מהפה מילה על טבעונות, ברגע שתושיטו את הכף לקערת הסלט הקרובה או למג'דרה במקום לצלי, יושבי השולחן יעלו זאת בעצמם. בחרו בקפידה אמירה עיקרית או שתיים שחשוב לכן להעביר, וברגע המתאים – אמרו אותה בישירות. מניסיוני, קל יותר לדבר על עצמי, במקום להדגיש את אשמתו של האחר.

לומר "אני בוחרת כל יום בטבעונות כי..." אני לא רוצה להשתתף בסבל מיותר, כי תנאי המחייה של בעלי החיים מזעזעים ואנו לא מודעים לזה, כי אני יכולה לחיות את חיי גם בלי לפגוע ביצור חיי אחר. אמירות כאלו לא מרתיעות ויוצרות קרבה ונכונות להקשיב, יותר מהאשמה של האדם שמשוחח אתנו בחטא. נכון, כשהוא אוכל בעלי חיים הוא שותף מלא לפשע, אבל כאשר מראים לו את הטוב שהוא יכול לייצר בעולם, הוא יפקח את עיניו לאפשרות ערכית יותר.

הבינו את המניע שמאחורי השאלות

כשהפכתי טבעונית, אמא שלי מיד נלחצה. הטרדה העיקרית שלה הייתה - "איך נשב יחד בארוחות?". כעסתי על השאלה שנשמעה לי אגואיסטית, אבל כשהימים עברו, הבנתי שמה שהכי חשוב לה הוא שהילדה שלה לא תתרחק ממנה. לקראת החגים הקשבתי ללחץ שהתעורר, לאי הידיעה במה למלא את השולחן, והפניתי אותה למתכונים שמצאו חן בעיני. היום, כל ארוחת חג נפתחת במאכל הטבעוני שאמא מגישה לשולחן, ומתרברבת בפני כולם שאין בו ביצים כלל! המאכלים הטבעונים הפכו לגאווה שלה, וכולם מסכימים – אלו המנות הכי טעימות בחג.

כבשו את לבם באמצעות האוכל

לא אצל כולנו קל להתנער מהמאכלים המסורתיים שעברו דורות במשפחה, ושיטות בישול חדשות עלולות להרתיע. אני מציעה, כשמארחים אתכם – תביאו אוכל! זה לא חייב להיות מאכל מסובך, אפשר להביא קינוח או מנה אחת מושקעת. נסו להימנע מלהציב לידכם צלחת קטנה עם "אוכל לעצמכם". זה ייתפס כניתוק והתבצרות בצד, ורק ירחיק את יושבי השולחן.

אני ממליצה להביא מנה שלא מוגדרת כ"תחליף", כי אנו אמנם יודעים שהמבורגר עדשים ופטריות הוא גן עדן בפני עצמו, אבל כשקרניסט שומע "בשר" או "גבינה" הוא לרוב מחפש את הדמיון למקור, וכנראה ישמיע באזנכם ציונים בסולם הדמיון ל"דבר האמתי".בהתחלה, השתדלו לא לפרט מרכיבים כמו "דוחן" ו"קמח חומוס", שעלולים להישמע זרים ומשונים, והשקיעו במנה צבעונית ובעלת מראה מפתה. זה יקרב את המשפחה אליכם, וגם לבחירה בטבעונות.

קחו קצת - מתכונים טבעוניים שווים

לא פשוט, אך משתלם

נכון, לעתים הקרובים ישאלו שאלות סרות טעם כי הם נהנים לעקוץ, או כי יש להם איזו סלידה מה"תופעה" הזו שמאלצת אותם לפקוח עיניים. כשעוקצים אתכם, מותר לשחרר עקיצה קטנה חזרה, אבל כדאי לעשות זאת בחיוך. חיוך כתשובה לירידה עוקצנית הוא מפתיע ומחזק אתכם.

עוד מנה טבעונית

המשפחה שלי לא עברה לטבעונות באופן מלא, אך בכל ארוחה מתווספת מנה טבעונית לשולחן, וכיום הן מלאות בטוב מהצומח, וכולם אוכלים ומתפעלים. רוב בני המשפחה אימצו את ההרגל מארוחת החג אליהם למקרר, והמתח שנכח בארוחה, התחלף בשיחה נלהבת על טבעונות.
השינוי עלול לקחת זמן, אבל כמו מים שמחלחלים בסלע, עוד אמירה קטנה ועוד ביס קטן ממאכל חדש, הם מהפכה, גם סביב שולחן החג שלכם!

וגם היין טבעוני כמובן. לחיים!

חזרה למדור

חזרה לבלוג

© כל הזכויות שמורות ל-Vegan-Friendly

עוצב בהתנדבות ע"י ברק לאונרד, הראל לוי    נבנה ע"י בזיליקום גידול אתרים מקודם ע"י קידום אתרים עידן בן אור

אתר זה אינו תומך בדפדפן אינטרנט אקפלורר 7

עם זאת, תוכל לעדכן את הדפדפן שלך לדפדפן מודרני בקלות על ידי לחיצה על אחד הלינקים הבאים

Chrome Firefox Opera