"כל מילה או משפט שאתה אומר, כל פעולה שאתה מבצע, אתה מלמד את מה שאתה מאמין בו" אם נמנע או נפעל, נשתוק או נדבר, אם בכעס או בנעם, נטיף או נדבר בגובה העיניים אנחנו כל הזמן מלמדים את מה שאנחנו מאמינים בו.

אין אופציה מלבד אקטיביזם

22.07.2020 מאת: אורי קצ'ר

יוצרים שינוי דרך עשייה

עברנו לטבעונות, נהדר, אולם זוהי תחילת הדרך לא סופה.
במאמר הבא אני רוצה לדבר על השלב הבא, מה עושים עכשיו?

לצערינו, בעולם הזה מחשבות לא מספיקות, עלינו לפעול לטובת העולם האידיאלי שאנחנו רוצים לחיות בו. לא נוכל לקדם עולם שכזה בפיג'מה מחדר השינה בבית.  "היה השינוי שאתה רוצה לראות בעולם" (מהטמה גנדי).

לעבור לטבעונות זה פשוט לא מספיק, אנחנו מיעוט וראיית עולמנו רחוקה מהמיינסטרים, בכדי להגיע לכמה שיותר אנשים, בכדי שנצליח לעשות שינוי משמעותי אנחנו חייבים לאמץ גישה אקטיביסטית בנושא.

אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו לא לפעול. אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו לעמוד מנגד, להוריד את מבטנו  ולהסתכל רק בצלחת שלנו. עלינו לקום ולפעול, להביע את דעתנו ולעמוד מאחוריה! שום שינוי בעולם הזה לא קרה מבלי שמישהו קם ועשה מעשה.

תחילת הדרך

המעבר לטבעונות הוא התחלה, התחלה של הסתכלות שונה על העולם הזה. לצערי ברגע שעשינו את המעבר נגלה לנגד עיננו עולם אכזר ממה שהכרנו לפני, אבל העולם לא השתנה, אנחנו פשוט הסכמנו להכיר במציאות כפי שהיא.

איך שאני רואה את זה מכאן יש לנו שתי אופציות:
אופציה ראשונה, אני לא נותן יד להתעללות אך גם לא פועל אקטיבית כנגדה. מבחינתי, זו אפשרות שתרחיק אותי מהעולם. מיום ליום העולם והאנשים בו יהיו לי זרים יותר ויותר.

אופציה שנייה, אני לא נותן יד להתעללות ופועל נגד חוסר הצדק. במידה ופעולה זאת נעשית בדרך הנכונה אני בונה גשר אל העולם, לומד לראות שאנשים לא כל כך שונים ממני, ולאט לאט מביא את השינוי שלי אל העולם.

אקטיביזם

פעם אקטיביזם נתפס בעיניי כיכולת של יחידי סגולה, נועד רק לאלה שיש להם את הזמן והמרץ. לא הבנתי שזאת לא זכות אלא חובה של כל אחד ואחת מאיתנו. חובה שעלינו ליישם בכל רגע שאנחנו יכולים.

ישנו בלבול בין זכויות לחובות כשזה מגיע למה עלינו לעשות. הבלבול לרוב נובע מהפחד שלנו לפעול, להיחשף, לצאת מאזור הנוחות שלנו. זה מובן ולגיטימי אך עלינו לזהות זאת ולנסות לצאת מהמקום הזה. יכול להיות שדברי נשמעים מוגזמים על כן, אתן כמה דוגמאות:

1. אם שלטון הדמוקרטיה היה בסכנה במדינה שלנו? אם היו מאיימים לשלול את זכויות הפרט הבסיסיות ביותר, האם הייתה זאת חובתנו לפעול? או זכותנו?

2. אם היינו יודעים שבאחת הדירות בבניין שבו אני גר ישנה אלימות המופנית כלפי דיירי הבית, האם זוהי זכותנו לדווח? או חובתנו?

3. אם היינו שומעים שאחינו הקטן סובל בבית הספר, זכות? או חובה?

אני לא חושב שישנו גבול לאקטיביזם. לא בפעולה, במסגרת החוק, ולא בקהל היעד: המשפחה, החברים, חבר'ה מהעבודה הם כולם מטרה לגיטימית, להפצת הבשורה. כמובן כמו לכל דבר יש עת ויש דרך. אקטיביזם הוא לא רק לקשור את עצמי לגדר של בית מטבחיים, זה גם, אבל לא רק.

כמה דרכים לאקטיביזם

1. לדבר על טבעונות, ולא אני לא מדבר על לצאת למלחמת חורמה ולהטיף לכל אחד, אני מדבר על זה שאני יכול להרגיש בנוח אם ישאלו אותי על הטבעונות שלי, להרגיש בנוח להסביר, לפרט ולשתף. הסברה היא אקטיביזם מאוד אפקטיבי!

2. לא לוותר על הזכויות שלי - לדרוש את מה שמגיע לי בשולחן השישי, בחדר האוכל בעבודה, בבחירת מסעדה עם חברים, בזוגיות וכו'.

3. להתנדב או לתרום - איך אומרים בפרלמנט "זה האובייס".

4. לקנות ממקומות שמקדמים טבעונות - מקומות שבאופן פומבי מצהירים על הזיקה שלהם לטבעונות, שטורחים ומוציאים ליינים טבעוניים, שמקדמים טבעונות בפרסומות שלהם.

5. לצאת להפגנות - מעבר להאם זה עוזר או לא, האווירה שיש בפעולה מסוג זה נותנת אוויר לחודשים קדימה.

ישנן עוד הרבה דרכים, חשוב שכל אחד ואחת מאיתנו ימצא את הדרך הנכונה לו או לה לפעול לעולם טוב יותר.

כשהייתי בצבא אמר לי פעם אחד המדריכים שאם יש פיגוע אין שאלה בדבר האם לחתור למגע, רק את האופן שבו אחתור למגע יש לשקול.

לסיכום

"כל מילה או משפט שאתה אומר, כל פעולה שאתה מבצע, אתה מלמד את מה שאתה מאמין בו"

אם נמנע או נפעל, נשתוק או נדבר, אם בכעס או בנעם, נטיף או נדבר בגובה העיניים אנחנו כל הזמן מלמדים את מה שאנחנו מאמינים בו.

שיהיה לנו בהצלחה!!!


לכתבות נוספות במדור

  

© כל הזכויות שמורות ל-Vegan-Friendly

אתר זה אינו תומך בדפדפן אינטרנט אקפלורר 7

עם זאת, תוכל לעדכן את הדפדפן שלך לדפדפן מודרני בקלות על ידי לחיצה על אחד הלינקים הבאים

Chrome Firefox Opera