אסיים ואומר שאין תחליף ללקום בבוקר ולדעת שאתה עושה משהו טוב למען מטרה חשובה. בעבר, זה היה אחלה מבחינתי להפיק כנסים ולפתח מוצרי תוכנה, וזה עשה אימפקט חיובי להרבה מאד ארגונים. בכל זאת, התחושה שאתה קם בבוקר ועובד למען מטרה גדולה יותר זו תחושה שאי-אפשר לקנות בכסף.

קריירה בעולם טבעוני

29.07.2020 מאת: אופק רון

לפני שאתם מתיישבים לקרוא - המאמר הזה מיועד לאנשים עם זיקה לטבעונות, שמדי פעם משתעשעים ברעיון של להפוך את הטבעונות למקצוע.

איך הכל התחיל 

אז קצת עלי, לפני 8 שנים (2012) ראיתי סרטון ("הסרטון של גרי") והפכתי לטבעוני. באותו זמן לא חשבתי אף לא לרגע שהנושא יהפוך להיות תחום העיסוק שלי. הבטחתי לעצמי שאני לא אקח חלק בתעשיית המזון מן-החי, והנחתי ששם ייגמר האימפקט שלי בנושא הזה. 

לאחר הצבא היתה לי חברה להפקת אירועים, הפקנו בעיקר כנסים ואירועים עסקיים לחברות הייטק. מאירועים של עשרות אנשים ועד לאירועי ענק של אלפי אנשים. בתור טבעוני, חשבתי על הרעיון של לעשות פסטיבל טבעונות ופניתי לויגן פרנדלי. אז היה שם בחור אחד בשם עמרי, שאמר לי יאללה! הפקנו יחד אירוע שהיה הצלחה מסחררת באותה תקופה, בעיקר מהסיבה שהבאנו 10,000 איש לפסטיבל שהיה נחשב לגדול בתחומו בעולם באותה התקופה.

מאותו רגע נשארתי מחובר לויגן פרנדלי, הייתי מגיע להתנדב מפעם לפעם, לסייע בהפקה של פרויקטים כאלה ואחרים. השנים עברו, בינתיים החברת הפקות התמזגה אל-תוך חברת תוכנה ומצאתי את עצמי מנהל את החברה החדשה. מדובר על חברה שמגלגלת עשרות מיליוני שקלים, וברמה הכלכלית היה לי הכי נוח בעולם.

הגיע הזמן לעשות שינוי

אחרי שנתיים בתפקיד (מדובר כבר על כ-5 שנים מאז אותה היכרות עם הויגן-פרנדלי) החלטתי שהגיע הזמן לעשות שינוי. עזבתי תנאים מדהימים כדי לנסות להפוך את התחביב לעבודה. כן, זה התחביב שלי מסתבר, לקדם טבעונות.

מפה לשם, בשנתיים האחרונות אני סמנכ"ל פיתוח-עסקי של עמותת ויגן-פרנדלי, מנצל את הידע המקצועי שלי והתשוקה האישית שלי לכדי תפקיד מאד משמעותי ברמה המהותית.

קצת על העשייה שלי:

- ניהול צוות של 10 מנהלי פרויקטים

- הפקת אירועי ענק ביניהם פסטיבל טבעונות ל-50,000 איש

- קידום ייצור של מזון טבעוני בקרב החברות הגדולות במשק

- צירוף של רשתות מזון גדולות לתו הויגן-פרנדלי

- פתיחת סניף של הארגון באנגליה

- גיוס משאבים והגדלת הארגון מ-6 עובדים ו-20 מתנדבים ל-22 עובדים ו-125 מתנדבים.

- ועוד :)

 

ועכשיו לחלק המעניין.

אז איך משלבים טבעונות בקריירה?

אופציה 1- עולם העמותות

כמו ויגן פרנדלי, ישנן לא מעט עמותות בארץ ובעולם שעוסקות בטבעונות, בזכויות בע"ח או בשמירה על הסביבה. תופתעו לגלות, שבמקומות האלה יש אנשים מוכשרים מאד שהיו בעברם בחברות גדולות וטובות.

בין העמותות בישראל שעוסקות בתחום הטבעונות ומגייסות עובדים: תנו לחיות לחיות, עמותת אנימלס, ארגון GFI והעמותה לחקלאות מודרנית. 
תפקידים שרלוונטיים לארגונים בישראל: יח"צ, שיווק, גיוס תרומות, ניהול פרויקטים, ניהול מחקר ותפעול.

אירגונים בינלאומיים

מעבר לארגונים האלה יש לא מעט ארגונים בינלאומיים שמגייסים עובדים מרחוק למשל: PETA,  Mercy for Animals, ProVeg
תפקידים שרלוונטיים לישראלים בארגונים בינלאומיים: תפקידי פיתוח תוכנה, ניהול מוצר, שיווק ומחקר.

 

אופציה 2- עולם הפוד-טק

בתחום הפוד-טק יש לא מעט חברות בישראל שמפתחות מוצרים בעלי אימפקט אדיר על עולם הטבעונות. העולם הזה נקרא "עולם החלבון האלטרנטיבי" והוא מורכב מ-2 סוגים של חברות, חברות שמפתחות מוצרים מן-הצומח וחברות שמפתחות מוצרים מן-החי ללא פגיעה בבעלי-חיים. החברות שמייצרות מוצרים מן-הצומח משתמשות בטכנלוגיות חדשות כדי להפוך את המוצרים הצמחיים לכמעט זהים בטעם ובמראה למוצרים מן-החי.

בנוסף, קמו להן 2 סוגים של חברות שמנסות להשתמש ברכיבים מן-החי כדי לייצר מוצרי בשר בדרך של הנדסת רקמות, או לייצר חלב של ממש דרך תהליך שנקרא פרמנטציה. זה לא הנושא של הכתבה, אבל אם הנושא מעניין אתכם תוכלו לקרוא עליו כאן וכאן. בכל מקרה, יש הרבה חברות ישראליות שפועלות בשני התחומים האלה.

בין החברות: SavorEat, Redefine Meat, SuperMeat, ReMilk, Future Meat, Meat Tech, Aleph Farms, MamaQ, Yofix and Wyler
בחברות שבשלבי הפיתוח עיקר התפקידים שמגייסים: מהנדסי מכונות, מהנדסי מזון, ביולוגים, כימאים, פיזיקאים ומשפטי.

בחברות שכבר השיקו מוצר מחפשים תפקידים נוספים כגון: שיווק, מכירות, עבודת ייצור, כספים ולוגיסטיקה.

קרדיט: אוליביה פוקס

אופציה 3 - ממשל

בסופו של יום הרבה מההשפעה על טבעונות מצוי ב-3 משרדים בממשלה:

משרד הבריאות, משרד החקלאות והמשרד להגנת הסביבה. כשמשרד הבריאות מקדם תפריט שנקרא "ים תיכוני" וממליץ להפחית בצריכה של בשר וביצים, יש לזה משמעות בתפריטים של כל בתי החולים, בתי הספר והמוסדות הממשלתיים.

משרד החקלאות אחראי היום על השירות הוטרינרי שמשפיע באופן ישיר על מצב החתולים והכלבים, וגם על כל היבוא/יצוא של מזון. המשרד להגנת הסביבה אחראי על הסברה בנושאים של שמירה על בעלי-חיים וגם תומך באופן ישיר בעמותות וארגונים שפועלים בתחום. בכל אחד מהמשרדים יש עשרות תפקידים שמשפיעים באופן ישיר על בעלי-החיים והסביבה במגוון רחב של תחומים.

אופציה 4 - יזמות

גם בעולם העמותות אבל בעיקר בעולם הפוד-טק, יש המון מקום ליזמות. כיום המצב בעולם הזה הוא שיש יותר כסף מיזמים, והקרן הון-סיכון רבות על יזמי פוד-טק יותר מאשר היזמים מתקשים לגייס השקעות כספיות. זה לגמרי הזמן לנסות להתחיל משהו בעולם הזה, ויש המון מקום לזה.

כמה מילים לסיום

אסיים ואומר שאין תחליף ללקום בבוקר ולדעת שאתה עושה משהו טוב למען מטרה חשובה. בעבר, זה היה אחלה מבחינתי להפיק כנסים ולפתח מוצרי תוכנה, וזה עשה אימפקט חיובי להרבה מאד ארגונים. בכל זאת, התחושה שאתה קם בבוקר ועובד למען מטרה גדולה יותר זו תחושה שאי-אפשר לקנות בכסף.

אם תשימו לב כמעט כל הארגונים שפועלים היום בישראל ובעולם המערבי בכלל, פועלים כדי לפתור בעיות של אנשים מערביים/עשירים. כמעט כל חברת הייטק ישראלית פונה לשווקים מבוססים כמו ארה"ב / אירופה וכולי, וכמעט ואף חברה לא מכוונת לשפר את המצב של אוכלוסיות מוחלשות.

כמה סטרטאפים מנסים לעזור לאנשים באפריקה, בבנגלדש או לבעלי-חיים שכל-כך זקוקים לעזרה של אנשים טובים ומוכשרים? מעט מאד. ולכן, אם יש לכם את הרצון לעשות משהו טוב ברוב שעות היום (העבודה לוקחת לרובנו את רוב שעות היום) אז אני מציע לכם לחפש את ההזדמנויות, כי יש המון כאלה.

לכתבות נוספות במדור

© כל הזכויות שמורות ל-Vegan-Friendly

אתר זה אינו תומך בדפדפן אינטרנט אקפלורר 7

עם זאת, תוכל לעדכן את הדפדפן שלך לדפדפן מודרני בקלות על ידי לחיצה על אחד הלינקים הבאים

Chrome Firefox Opera