המחשבה שכשאתה מכין לילד שלך סלט אתה בעצם מרעיל אותו בחומרי הדברה, היא כמעט בילתי אפשרית. דיסוננס במיטבו.

הקשר שבין טבעונות וריסוסים מסוכנים לבריאות בירקות ופירות

02.08.2020 מאת: שי גולדשטיין
תגיות ,

"אבל זה נורא יקר לא?"

אחת השאלות שאני נתקל בהן תדיר כטבעוני. אנשים חושבים שלהיות טבעוני זה עסק יקר. 

אבל נתחיל בנושא אחר לגמרי. הפירות והירקות שאנחנו אוכלים. כשאני אומר לאנשים שהפירות והירקות שהם אוכלים הם אולי הדבר הכי לא בריא שיש להם במקרר- הם מביטים עלי כעל משוגע. כשאני מגלה להם שהפירות והירקות בישראל מרוססים בחומרים רעילים בכמויות שלא מאושרות לשימוש ברוב מדינות העולם, הם פוקחים עיניים מתענינות. כשאני אומר להם שבישראל מותרים לשימוש חומרי הדברה מסוכנים שאסורים לשימוש ברוב מדינות המערב כי הם ידועים כמסרטנים, אני רואה את הבילבול בעיניים שלהם. גידלו אותנו שירקות ופירות הם המרכיב הבריא ביותר בתזונה שלנו.

מאז שאנחנו ילדים

הכריחו אותנו כילדים לאכול פירות וירקות כי הגוף חייב את זה. הדרך להפנמה שמה שאמור להיות הכי בריא לנו גורם לנו בעצם מחלות חמורות- קשה. המחשבה שכשאתה מכין לילד שלך סלט אתה בעצם מרעיל אותו בחומרי הדברה, היא כמעט בילתי אפשרית. דיסוננס במיטבו. אבל אחרי שמי שמעוניין להמשיך ולשמוע ולא מושך בכתיפו ואומר "אין מה לעשות", אני מציג בפניו כמה עובדות פשוטות וגלויות שכל אחד יכול למצוא בחיפוש פשוט בגוגל ואז הוא בדרך כלל שואל "אבל מה אפשר לעשות?" והתשובה היא פשוטה מאוד: אורגני. ירקות אורגנים מאושרים.

ירקות אורגניים

אומנם זה לא שהם לא מטופלים בחומרים בכלל אבל הכמויות וסוגי החומרים הם אחרים לגמרי. יש לא מעט מחקרים שהוכיחו שלצרכני ירקות אורגנים אמיתיים היו הרבה פחות חומרי הדברה בגוף מצרכני ירקות רגילים. אחרי שנים של אורגני אני יכול להעיד בפנייכם שאת ההבדל מרגישים גם בטעם. מספיק לטעום אפרסק רגיל -שנראה מושלם כמו אפרסק על שולחן המלכה במוזיאון השעווה- אבל הטעם שלו מזכיר מיץ מתרכיז שמישהו ממש קמצן הכין, לעומת אפרסק אורגני מכוער עם נקודות שחורות, צורה מעוותת וכול מיני חצקונים ובליטות לא מזוהות על עורו- אבל הטעם גן עדן.

יותר טעימים ופחות מסוכנים לבריאות

בגדול, לירקות ולפירות האורגנים עושים פחות מניפולציות ובגלל זה הם פחות גדולים, פחות מבריקים, פחות סימטריים, אבל יותר טעימים ופחות מסוכנים לבריאות. אז מה הבעיה? למה לא לקנות רק אורגני? כי "אבל זה מאוד מאוד יקר". נכון...ופה סוף סוף אנחנו מתחברים לאיך כל זה קשור לטבעונות. זה פשוט מאוד וגילינו את זה דיי מהר: כשמוציאים מסל הקניות את מוצרי הבשר החלב והגבינות- שהם המוצרים היקרים ביותר בסל- מתפנה כסף לקנות כמה ירקות אורגניים שאתם רוצים.

סל הקניות לא מתייקר

מאז הפכנו לטבעונים אנחנו קונים כמעט רק ירקות אורגנים (יש ירקות רגילים שהם כמעט לא מרוססים ואין צורך להשקיע באורגני, אבל על כך בטור נפרד) וסל הקניות שלנו לא התייקר בכלום. 

והנה שוב התברר שטבעונות היא הבחירה הכלכלית והבריאה ביותר.

ולסיום חידה: מה ידוע כגורם סרטן בילדים וגם לירידה באינטלגנציה?

תשובה: נכון, חשיפה לחומרי הדברה.

 

כותב המאמר הוא שי גולדשטיין - מגיש תוכנית הבוקר עם אורי גוטליב ברדיו המקלט, כל בוקר בשבע. 

 

לכתבות נוספות במדור

 

© כל הזכויות שמורות ל-Vegan-Friendly

אתר זה אינו תומך בדפדפן אינטרנט אקפלורר 7

עם זאת, תוכל לעדכן את הדפדפן שלך לדפדפן מודרני בקלות על ידי לחיצה על אחד הלינקים הבאים

Chrome Firefox Opera