פעילות העמותה

אודות העמותה

העמותה למען עתיד טבעוני המוכרת בשם הפרויקט המוביל שלה "ויגן פרנדלי",  הוקמה בספטמבר 2012 ע"י עמרי פז, מנהל העמותה. כבר בחלוף מספר חודשים מהקמתה, הובילה, יזמה וקידמה העמותה, בסיועם של מתנדבים רבים ויקרים, פרויקטים מרכזיים במגוון תחומים שהצעידו את הטבעונות קדימה בצעדי ענק.

עמותת עתיד טבעוני מאמינה שכדי להפוך את הטבעונות לאורך חיים שכיח בישראל, יהיה צורך להכניסה "למיינסטרים". היא חייבת להיות זמינה, נגישה, מקובלת חברתית ומלווה בפעולות לחינוך והעלאת המודעות בציבור.

לצד פעילותה השותפת של העמותה בתחום הצרכנות והנגשת אורח החיים הטבעוני, הובילה העמותה פרוייקטים אקטיביסטיים ואירועים, מהגדולים והמשמעותיים שנעשו בשנים האחרונות בישראל. ביניהם, מצעד בעלי החיים הגדול בהיסטוריה, המאחד את כל הטבעונים ופעילי זכויות בעלי החיים לזעוק יחד בצעדה שמספר המשתתפים בה גדל בכל שנה. ופרוייקטים כמו "המשאית הטבעונית",  ו"אתגר הקוביה" החושפים עוברי אורח למתרחש בתעשיות המזון מן החי. אלו לצד שלטי חוצות ופרסומות ברדיו במסגרת פרוייקט הגג "ויגן אקטיב", שגם מקרב את הצרכן לעסקים ידידותיים לטבעונים וגם מאפשר לו לתרום לפרוייקטים אקטיביסטיים ענקיים, סדנאות "אפקטיב" להסברה נכונה שהועבר כבר למאות משתתפים, קמפיינים בתפוצה רחבה ברשת, ואירועים לאלפי מבקרים.

פעילות העמותה

פרויקט ויגן פרנדלי - צרכנות טבעונית:

פרויקט ויגן פרנדלי נוצר כדי ליצוק היצע של מסעדות ובתי עסק שהם ידידותיים לטבעונים בישראל, ובכך להפוך את הטבעונות לנגישה, זמינה ואפשרית יותר עבור מי שבוחר באורח חיים טבעוני.

כשהפרויקט קם פעלו כעשרים עסקים ידידותיים לטבעונים בתחום המזון (לפי הקריטריונים של ויגן פרנדלי) בישראל כולה. היום, העמותה גאה להציג מעל 150 מסעדות ומעל 300 עסקים בתחום המזון הנושאים את תו ויגן פרנדלי, ביניהם רשתות בתי קפה ומסעדות מובילות עם עשרות סניפים בפריסה ארצית!

רשתות מובילות שהכניסו מנות טבעוניות לתפריטיהן בעקבות שיתוף הפעולה עם ויגן פרנדלי הן: רשתות בתי הקפה "קפה ג'ו", "קפה גרג", "קפה נטו", "לנדוור", "אספרסו בר" ו"קפה לואיז", רשתות הפיצה "דומינוס' פיצה" ו"פיצה פרגו", רשת המסעדות "הסושיה", רשת דוכני השייקים "Re Bar", רשתות הגלידריות "גולדה", "וניליה" ו"אייסברג", "בית הפנקייק" ועוד

בנוסף, במסגרת פרויקט ויגן פרנדלי משתפת העמותה פעולה עם אינדקסים מובילים ומסעדות ומשלוחים, כמו "רול", "מפה" ו"משלוחה", עם אתר המבצעים "גרופון" ועם רשתות הסופרמרקט "ויקטורי" ו"ניצת הדובדבן", על מנת לחשוף לאורח החיים הטבעוני וליצור גם עבור הטבעונים נתיב נגיש וזול לעולם המזון והמסעדות.

כמו כן, על מנת לחזק את בעלי העסקים ונותני השירות הטבעונים, הקימה העמותה אינדקס נוסף הנותן במה לנותני שירות אלו, בכלל תחומי החיים.

במסגרת פרויקט ויגן פרנדלי, העמותה ממשיכה לפעול במגוון תחומים: שיתופי פעולה עם רשתות מזון ועסקים גדולים במשק כדי להפוך אותם לטבעונים וידידותיים לטבעונים; סימון מנות טבעוניות בתפריטים בסימון טבעוני; הורדת החיוב הנוסף עבור חלב סויה; מתן יעוץ לעסקים שמעוניינים להפוך לויגן פרנדלי; ועוד.

פרויקט סימון המוצרים הארצי:

החל מפברואר 2013 החלה העמותה את פרויקט סימון המוצרים הארצי, במסגרתו מסומנים מוצרי מאכל, תוספי תזונה וטיפוח טבעונים בסימון "vegan", ברשתות השיווק הגדולות ובחברות שונות בשוק הישראלי. המטרה של פרויקט זה היא להנגיש את הטבעונות לציבור הרחב, ולהפוך את חווית הקניה של מוצרים טבעוניים לפשוטה ונעימה יותר.

כיום מעל 300 חברות שונות בשוק מסמנות למעלה מ-3000 מוצרים בתו הטבעוני הארצי. בין חברות אלו ניתן למצוא את קבוצת שטראוס, יוניליוור, סלטי צבר, טבעול, אלטמן, מעדני מיקי, סופהרב, מרשל ועוד רבות.

אקטיביזם הסברה וחינוך:

העמותה חרטה על דגלה לנצל משאבים רבים ולתווך את מירב האנרגיות לפעולות אקטיביסטיות, להסברה ולחינוך. מאז הקמתה יזמה והוציאה לפועל בהצלחה פרוייקטים רבים, ביניהם אלו:

ביקורו של גארי יורופסקי בישראל - באוקטובר 2013 הביאה העמותה, בשיתוף עם פרוייקט "ההרצאה הטובה ביותר" את גארי יורופסקי לישראל לשם קידום הטבעונות והעלאת המודעות לסבלם של בעה"ח במשקים. כל ההרצאות לווו בהרצאת אורח נוספת בתחום רווחת בע"ח או אקולוגיה ומזון טבעוני. כמו כן, בספטמבר 2012, העמותה ליוותה את ביקורו הראשון של יורופסקי לישראל, סייעה בתיאום הרצאותיו ונתנה תמיכה לוגיסטית לכל הכרוך בביקור.

פרוייקט "אתגר הקוביה" - החל משנת 2015 מציבה העמותה ברחבי הארץ קוביות גדולות ומסקרנות, שהנכנסים אליהן נחשפים למראות האמתיים שמתרחשים מאחורי דלתות המטבחיים והתעשייה.

הרצאות במוסדות חינוך מקומות עבודה וגופים ציבוריים - מתנדבי העמותה מעבירים בקביעות הרצאות בנושא טבעונות, בריאות ואיכות הסביבה ללא תשלום במוסדות שונים כגון מוסדות לימוד, חברות הייטק, מקומות עבודה, מתנ"סים, הרצאות על הבר, בתי קפה, מסעדות ועוד.

פרוייקט "עדות של אמא" עם רותם סלע - סרטון הסברה מטלטל בהשתתפותה של הדוגמנית והשחקנית רותם סלע, העוסק בצד האכזרי של תעשיית החלב. פרויקט זה נצפה על ידי כמיליון ישראלים וגרם לאלפי אנשים לשנות את הרגלי הצריכה שלהם.

פרויקט "המשאית הטבעונית" - פרויקט בשת"פ עם תנו לחיות לחיות- מדובר בפרויקט הגדול ביותר שנעשה בישראל בהסברה טבעונית. משאית ענקית, עטופה בתמונה של עגל וכלב עם הציטוט "למה ללטף אחד ולאכול את השני?", עם מסכי פלזמה עצומים עליהם הוקרנו סרטונים מתעשיית המזון מן החי, נסעה במשך חודש ימים מקריית שמונה ועד אילת. המשאית עצרה בעשרות רבות של ערים ברחבי הארץ, ומתנדבים חילקו אוכל טבעוני מצוין, וסיפקו הסברה טבעונית בדבר תעשיית המזון מן החי.

הקונגרס הטבעוני - אחת לשנה מקיימת העמותה את הקונגרס הטבעוני שנערך בתל אביב, ובו לוקחים חלק הארגונים המובילים בארץ בתחום הטבעונות: אנונימוס, תנו לחיות לחיות, שב"י, פרוייקט ההרצאה, העמותה למען עתיד טבעוני, החזית לשחרור בעלי החיים, מחתרת הפרוות, משמר בעלי החיים, פרוייקט הבשר המתורבות ונוספות. באירוע מציגים הארגונים את פעילותם מתוך השאיפה לגייס מתנדבים לפרוייקטים עתידיים. בכל קונגרס מארחת העמותה בארץ את אחד הפעילים החשובים והבולטים בעולם בתחום הטבעונות! עד כה הרצו בקונגרס מלאני ג'וי, פיליפ וולן, פטריק בבומיאן, ניית'ן רנקלן, קיפ אנדרסן ופיטר המרסטדט.

סדנאות "אפקטיב" להסברה אפקטיבית - סוף שבוע אינטנסיבי של סדנאות ולמידה חוויתית עבור טבעונים, המתקיים כל מספר חודשים ומלמד מאות טבעונית לקיים הסברה מיטבית המתאימה להם.

בנוסף לכל אלו, הספיקה העמותה בחמש השנים שעברו מהקמתה לבקר בקמפוסים ואוניברסיטאות עם דוכנים וחומרי הסברה, להגיע לעשרות אלפי צופים עם הסרטון "המדריך לטבעוני המתחיל", ליזום את יריד "מנטה מרקט" בשיתוף עיריית תל אביב, לערוך מספר פעמים פרוייקט "מילק אאוט" ארצי וכמובן, להוביל בכל שנה את מצעד בעלי החיים הגדול בישראל, אליו מגיעים עשרות אלפי צועדים, והוא מסוקר בכלי התקשורת הגדולים בארץ ואף בעולם.

פרוייקט "ויגן אקטיב"

העמותה יזמה ומפעילה את פרוייקט "ויגן אקטיב", המחבר באופן ישיר בין הטבעונים המעוניינים לפעול ולתרום לבין הפרוייקטים הגדולים ביותר! באמצעות תרומת חודשית סמלית הטבעוני שחבר ב"ויגן אקטיב" מוציא לפועל פרוייקטים אקטיבייסטים מהפכניים, ומקבל כרטיס עם הנחות קבועות במעל 100 בתי עסק ידידותיים לטבעונים.

עד כה הצליחה העמותה, באמצעות פרוייקט ויגן אקטיב, להרים שלט חוצות ענק באיילון עם מסר נוקב על הפרקטיקות הנהוגות בתעשיית החלב, להקים עמדות "דרך העיניים שלהם" המציגות את המתרחש בתעשיות במשקפי מציאות מדומה לקבל הרחב, ובקרוב  מאד - לשדר פרסומות בתחנות הרדיו המובילות בארץ!

אירועי טבעונות

מיום הקמתה הפיקה העמותה אירועים שונים, אשר מעבר להיותם אירועי התרמה עבור פעילויות העמותה השונות, מטרתם להעביר מסר חשוב וברור: אנחנו חוגגים אחרת! המעבר לטבעונות לא צריך להיות כרוך בהסתגרות בבית ובסגפנות. להיפך! אפשר לחגוג, לזלול, להנות ואפילו לצאת ו"למנגל" בפארק מבלי לפגוע באף אחד!

העמותה הפיקה וערכה את הפסטיבלים והאירועים הבאים:

הקונגרס הטבעוני - מפגש פסגה של כלל הארגונים עם פעילים חשובים מחו"ל המתרחש בכל שנה

"Festivigan" - פסטיבל אוכל טבעוני שהתקיים במשך שבועיים ב-50 מסעדות מובילות ברחבי הארץ

המנגל הטבעוני - הפנינג העל האש הטבעוני הנערך מדי שנה, אליו מגיעים אלפי משתתפים

פסטיבל שבועות ללא גבינות - אחד מהאירועים הגדולים שנעשו בארץ בתחום הטבעונות, אליו הגיעו כ2000 חוגגים.

מסיבות בריכה - ערבים של חגיה ומפגש בין הטבעונים והפעילים שהכנסותיהם כולם תרומה לפעילות

VeganFest - פסטיבל הטבעונות הגדול בעולם, עם מגוון עצום של אוכל, הופעות ופעילויות, אליו הגיעו כעשרת אלפים מבלים

טבעונים בריאים יותר - כנס בריאות עם דוברים ומרצים מובילים

העמותה בתקשורת

מיום היווסדה הצליחה העמותה באמצעות הקמפיינים, האירועים והפרוייקטים שלה לסקרן את גופי התקשורת, ולהופיע בעשרות כתבות, מאמרים, מהדורות חדשות, תכניות רדיו, כתבות תחקיר ועוד, בארץ ובחו"ל.

העמותה רואה בסיקור פעילותה בתקשורת כלי משמעותי להפצת המסר הטבעוני, לחדירה לתודעה של הציבור וליצירת חשיפה והיכרות עם עולם הטבעונות.

 

© כל הזכויות שמורות ל-Vegan-Friendly

עוצב בהתנדבות ע"י ברק לאונרד, הראל לוי    נבנה ע"י בזיליקום גידול אתרים מקודם ע"י קידום אתרים עידן בן אור

אתר זה אינו תומך בדפדפן אינטרנט אקפלורר 7

עם זאת, תוכל לעדכן את הדפדפן שלך לדפדפן מודרני בקלות על ידי לחיצה על אחד הלינקים הבאים

Chrome Firefox Opera